emlakkulisi projeara

Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 7 Ekim 2011 konuğu: Umur Güven

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri
video_satış

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 7 Ekim 2011 konuğu: Umur Güven

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-07 13:08:53

Görüntülenme Sayısı

: 6932

Video No

: 1919

Etiketler

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , emlak kulisi konuğu umur güven , garanti mortgage genel müdür yardımcısı umur güven , skyturk tv tebernüş kireçci , emlak kulisi havadan emlak ,

Video Açıklaması

:

Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci’nin hazırlayıp sunduğu ve SkyTurk’te yayınlanan Türkiye’nin tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nin 7 Ekim 2011 Cuma günkü konuğu Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven oldu.

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Değerli izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven. Umur Güven’le konut kredileri piyasasında son gelişmeleri ve eğilimleri konuşacağız. Hoşgeldiniz diyorum.

Umur Güven: Hoşbulduk.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor konut piyasasında işler arıyor mu azalıyor mu?

Umur Güven: Yazdan itibaren biraz düşüş var açıkçası hacimlerde ama bu seneyi değerlendirirsek çokta kötü bir piyasa görmedik yaklaşık şu ana kadar 10 milyar TL’nin üstünde bir artış var. Sene sonunda da yaklaşık 70-71 milyar aralığında bir bakiyeyle bitireceğiz gibi görünüyor. Bu da 12-13 milyar TL’lik bir artış ki geçen seneye göre biraz daha az ama bu konjüktürde gayet iyi bir rakam diye düşünüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yıla 55-50 milyarlar…

Umur Güven: 57-57 buçuk milyarla başladık tabi sadece mevduat bankaları işte katılım bankaları da katarsanız 60 civarı şu anda işte geldiğimiz nokta 10 milyar artış e dolasıyla dediğim gibi fena bir yıl geçirmiyoruz. Ama tabi aylık büyümelere bakarsanız özellikle temmuz sonrası, temmuzla beraber bir yavaşlama görülüyor burada tabii faiz oranlarının artışının bir etkisi var, ramazanın etkisi var…

Tebernüş Kireçci: Bankacıların kredi vermemesinin bir etkisi var

Umur Güven: Yani bankacılar veriyor vermek istiyorlar ama faiz oranları biraz tabii eskisi 0,80’ler 0,70’ler telafisi bir rakamdı şimdi 1’ler seviyesine gelmiş durumda ama yani talep geliyor bizde mümkün olduğu kadar her talebi karşılamaya çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Siz aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Gayrimenkul Konut Kredileri Çalışma Grup Başkan Yardımcılığı görevinizde var. Bir geri dönüp baktığınız zaman yılın 9 ayını değerlendirdiğinizde gelen dosya sayısına göre dönem dosya sayısı rasyosu yüzde kaç? Mesela yükselişin en fazla olduğu Mart veya Haziran ayındaki 1.8 milyar TL’lik yaklaşık kredi kullanışmış bu dönemde gelen 10 dosyanın 9 tanesine verilirken şimdi 10 dosyanın 1 tanesine veriliyor gibi veya 2 tanesine veriliyor gibi bir etken var mı?

Umur Güven: Maalesef ki Türkiye’de toplam ne kadarlık bir başvuru var, ne kadarı reddediliyor ne kadarı onaylanıyor onunla ilgili data yok ama kendi bankamıza baktığımda ben burada böyle büyük bir zıplama olduğunu görmüyorum bir artış çok az yani yüzde 3-5 aralığında bir artış var vetlerde belki ama onu da şuna bağlamak lazım faiz oranları artınca gelir o kadar hızlı artmadığı için bizim belirli kriterlerimiz var yani kişinin gelirini taksite oranına bakıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Hanenin ne kadar konut kredisiyle aynı ona bakıyorsunuz.

Umur Güven: Aynen öyle. Yani orda bir data var yüzde 35, yüzde 40 aralığında olmasını bekleriz. Faizler arttığında otomatik olarak bu rasyolarda kötüleşme olur tabii ki dolayısıyla 0,80’le kredi alabilen bir müşteri şu anda yüzde 1’le alamayabiliyor. Dolayısıyla oradan küçük bir artış olabilir ama genel anlamda bankalar olarak biz kişilerin kredibilitesine bakıyoruz ve eskisi gibi de her zaman kredi vermeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: BDDK izin verdiği sürece. Emlak kulislerinde bu konuşuluyor son dönemde yani piyasa deyimiyle söylüyorum BDDK bankaların ensesinde boza pişiriyor, inanılmaz bir baskı var. Bu doğru mu yoksa şehir efsanesi mi?

Umur Güven: Yani BDDK bile doğru işleri yapıyor açıkçası mesela bu sene başında gündeme getirilen veya kural olarak getirilen yüzde 75 kredilendirme oranı artı bu gayrimenkul ekspertizlerinin bağımsız değerlendirme firmaları tarafından yapılması bizce pozitif gelişmeler.

Tebernüş Kireçci: Bence kısa vade de piyasalar biraz daraltıyor ama uzun vadede çok sağlıklı bir konut kredisi piyasası oluşması noktasında inanılmaz önemli. Kısa vade de tabii ki piyasalar daralacak veya genişleyecek bunlar hep yaşayacağız uzun vadeli tren içerisinde. Ama kısa vade işin çığırından çıkmasını ciddi bir balon oluşmasını engelliyor.

Umur Güven: Kesinlikle öyle yani bir çalışma da yapıyor BDDK konut kredileriyle ilgili ama orda iyi bir iş birliği de olduğunu düşünüyorum yani belirli bilgiler isteniyor bizde elimizden geldiği kadar o bilgileri sağlıyor buna istinaden de sektörün daha sağlıklı gelişmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını düşünüyorum. Şu anda alarm çalan yurtdışındaki benzerlerini özellikle Amerika’daki benzerlerini gibi bir piyasa yok. Bizim gayet sağlıklı…

Tebernüş Kireçci: Hatta onu da şeyden anlıyoruz değil mi, ödenmeyen konut kredileri bakiyelerini öğreniyoruz. En son 2010 yılı Mart ayı zirvesi var ödenmeyen konut kredilerinin yaklaşık yüzde 2’nin üzerindeydi. Şimdi ama son aylara baktığımız zaman yüzde 1’lere geldi.

Umur Güven: Evet yüzde 1’e geldi Ağustos ayında orda iyi bir gelişmede aslında bakiyenin de düşmesi yani çünkü sektör büyüyor sizin sorunlu alacaklarınız aynı kalsa bile oranınız düşüyor gibi gözüküyor ama burada bakiyenin de azalması yani sorunlu bakiye azalıyor dolayısıyla bir şekilde işler çözümleniyor. Belki evler satılıyor ama en azından müşterinin kredisi de kapatılıyor. Yani müşterilerin bankaya olan sorumlu borçları azalıyor. Bu her iki taraf içinde çok pozitif, hem müşterilerimiz içinde çok pozitif, hem de banka için pozitif.

Tebernüş Kireçci: Şimdi bir bütün olaraktan baktığımız zaman 70 milyar TL bakiye var. Kişi başı kullanılan kredi rasyosunu 70 bin TL baz alırsak yaklaşık 1 milyon hane konut kredisiyle satılmış. Piyasadaki taksitleri saymıyoruz. Bunu yüzde 1’inde de sorun olduğunu söylersek genel olaraktan 10 bin konut kredisinde sorun var. Yaklaşık 10 bin civarında ev var bunlarda icra müdürlüklerine düşer dikkatli olun isterseniz. İzleyicilerimizden gelen önemli sorulardan bir tanesi de şu özellikle dövize endeksli kredi kullananlar, özellikle yeni endeksli kredi kullananlar çok zor durumda İsviçre frangında mesela tüm zamanların en stabil parası iken o da ciddi bir hareketlilik yaptı. Hatta bizim bankacı dostlarımızı da biliyorsunuz İsviçre frangında bir şeyi fazla bilmekte zararlı bir şeyi fazla bilince de yanlış yaparsınız İsviçre frangından ciddi bir zarar yazıyorlar. Bununla ilgili bir düzenleme gündemde de bankalar birliği ayağı da var sonuçta.

Umur Güven: Yani bir düzenleme konusunda bir bilgim yok açıkçası yani tabii bunu nasıl düzenleyeceksiniz o da başka bir konu e bu maalesef ki yani en azından kendi uygulamalarımıza bakıldığında bu dövize endeksli krediyi ancak sahiden kredibilitesi çok yüksek kişilere verilmesi gerekiyor idi. Yani eğer bir şekilde sen Türk Lirası kredi alamıyorsun dolayısıyla bunun faizi düşük zaten de kurda stabil sana verelim tarzında bir yaklaşım işte orda Avrupa ülkelerinin şu anda başında olan konu hatta Avusturya da ki bile çok gelişmiş bir ülke diye bakıyorsunuz orda da İsviçre frangı mesela çok pompalanmış daha düşük faiz oranı nedeniyle orda da sorun var ama maalesef ki belirli noktalarda biz burada da kendi özel işlerimizi yapmamız lazım bu şekilde özellikle Yen tarafında krediler verilmiş ve bunlar sorun yaşanıyor tabii ki de çünkü yüzde 80, yüzde 90 neredeyse verildiği zamandan bir değer artışı var buralarda. Bu nasıl çözülecek mümkün olduğunu kadar çabuk TL’ye dönmeleri gerekir. Ama şimdi de faizler arttığı için giderek bir sarmala giriyor nasıl bir düzenleme yapılacak burada bankaların ne kadar suçu var ne kadar suçu yok onu da ayırt etmek çok kolay değil. Yani çözülmesi çok kolay bir noktada değiliz açıkçası.

Tebernüş Kireçci: Ben bankaların çok suçlu olduğunu düşünmüyorum. Niye diyecek olursanız bankacıların çok suçlu olduğunu düşünmüyorum. Ciddi olaraktan piyasaya bunu empoze eden bankacıların kendisi de o kadar inanmış ve kaptırmış ki kendisini bireysel olarak kendiside İsviçre frangı veya Japon Yeni ile borçlandı. Hani bunu yapmasalardı kendileri TL ile borçlanıp belki vatandaşı buna kullanıcıyı buna yönlendirmiş olsalardı belki bir suçlu aranabilirdi. Bu piyasa koşullarının değişmesinden kaynaklanan bir sıkıntı.

Umur Güven: Yaşadığımız dönemde şimdiye görüşmemiş bir dönem. Büyük buhrandan beri yaşadığımız hala da bir türlü tam düzlüğü çıkamadığımız bir nokta. Tabii ki bu noktaya gelineceğini kimse ön görmemişti ama dediğim gibi yani en azından bizim bankamıza baktığımda ben bizde mesela dövize endeksli kredilerdeki özellikle pazar payı Pazar lideriydik orda açık ara sorumluluk oranlarımız normal TL kredilerine göre daha düşük yani doğru insana verirseniz aslında dövize endeksli krediyi belirli bir problem yok ama gidip işte dediğim gibi başka kriterleri devreye sokarsanız orda problem yaşama şansımız oluyor.

Tebernüş Kireçci: Peki kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devem edeceğiz. Değerli izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde kısa bir reklam arası veriyoruz.

Tebernüş Kireçci: Değerli izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ndeyiz. Konuğumuz Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven’le kaldığımız yerden devam ediyoruz. Peki Umur Bey siz kendiniz dövize endeksli konut kredisi kullandınız mı bireysel.

Umur Güven: Kullandım.

Tebernüş Kireçci: Ne kullandınız peki?

Umur Güven: İsviçre frangı

Tebernüş Kireçci: Eşiniz ne diyor bu duruma?

Umur Güven: Türk Lirası’na döndüm sonra…

Tebernüş Kireçci: Bir de sorunu olan 10 bin konuttan söz ettik. Bunların yüzde kaçı dövize endeksli krediler?

Umur Güven: Onun bir dağılımı yok açıkçası

Tebernüş Kireçci: Tahminen? Bir öngörünüz vardır

Umur Güven: Ben düşük olduğu kanaatindeyim. Çünkü zaten Türkiye’deki konut kredisinin oranlarına bakarsanız yani şu anda gelen nokta yüzde 3’ü vesaire yani şu 70 milyar TL’nin olduğu onun içindeki dövize endeksli kredilerin oranı yüzde 3’ler 5’ler seviyesindedir.

Tebernüş Kireçci: Yani 2-3 milyar TL civarında

Umur Güven. O kadardır. Yani 1.5 milyar TL zannedersem şu andaki bakiyesi dolayısıyla oradan baktığınızda bunların aynı oranda bile sorunlu olsa dövizde endeksten dolayı bu rakamın işte yüzde 1’in içindeki tutar cüzidir diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Piyasadaki eylül ve ekim kampanyalarına baktığımız zaman ilginç bir şeyle karşılaşıyoruz. Yıllardır kendi finansmanını yapmayan çok büyük şirketler bile kendi finansman sistemine döndüler. Bunu nasıl değerlendirmek gerekiyor. Piyasada bir şeyler iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor? Şirketlerin kasasında para fazlası mı var yoksa para azlığı var veya bankalarda sorun kaynaklanıyor bundan dolayı mı bu yolu tercih ediyorlar.

Umur Güven: Ya tabii onları firmalara sormak lazım.

Tebernüş Kireçci: Ben soruyorum firmalara söyledikleri şu tabii bankalar kredilerde sorun çıkartıyorlar onaylama süreci çok yavaş işliyor.

Umur Güven. Yani şöyle bir şey Türkiye özelinde konut sürecine bakarsanız ekspertizi, ipoteği vesaireleri biz bir hafta içinde konu kredisini en baştan daha başvurudan evin ipotek aşamasına getiriyoruz bir hafta. Bir hafta dünya çapında büyük ihtimalle bir rekordur. Yani Amerika’ya gitseniz haftalar işte İngiltere’de 4-6 haftada bu işlemler bitiyor. Bizim dolayısıyla gecikmeler vesaireler kaynaklı bir şey olmaması lazım belki alışkanlıklar birazcık bu noktada eski alışkanlıklardan belki kaynaklanan bir durum olabilir. Dediğim gibi bir red oranlarında zirve yapma vesaire kaynaklı bir şey yok. Biz her zaman bankalar olarak bizim zaten ana fonksiyonlarımızdan birisi kredi vermek konut kredisi, tüketici kredileri arasında önemli zaten son senelerdeki gelişimini görüyorsunuz. Dolayısıyla burada faiz oranlarının bir şekilde artışından dolayı yani o 0,80’lere, 0,70’lere alışmışken şu anda yüzde 1’ler belki maliyetli geliyor olabilir tüketiciye veya çok azcık bir noktada belirli red oranlarında azda olsa artış olabilir faizlerin yükselmesinden dolayı ama yani biz burada krediyi veriyoruz. Önümüzdeki dönemde de heralde zaten 71’den 72-73’e doğru bu kredilerin artmasını bekliyoruz. Sene sonuna kadar yani yaklaşık 2-2 buçuk milyar TL’lik bir artış bekliyoruz. Bunun bir kısmı da zaten projelerden gelecek. Bizim tarafımızda projelerle ilgili değişen bir nokta yok onların kendi seçimleri olabilir. Yani evet reddedilen belki müşterileri de kendi imkanlarıyla burada finansman sağlıyorlar. 0 faizli 5 yıllar o civardaki vadeler şeyde. Biz tabii bunları sağlayacak durumda değiliz. O anlamdan biraz daha cazibe katmak anlamında burada bu firmaların öyle bir sürece geçmesi mümkündür diye düşünüyorum. Ama o firmalarla da yine çalışmaya devam ediliyor.

Tebernüş Kireçci: Devam ediliyor tabii. Bir de konut şirketlerinin bir tane kampanyası olurdu şimdi en küçük şirketin beş tane alternatifli kampanyası var. Kampanya sayıları da çok fazla artık. Burada bir şey soracağım şimdi biz ilk mortgage yasa sürecini emlak haberlerini yazarken işte bir projeden ev alırken altında banka varsa onun sağlam olduğu anlamına gelir derdik. İzleyicilerimiz çok soruyor bu soruyu biz A projesinden ev aldık işte Z bankasından kredi kullandık sonra banka garanti olmasına rağmen verdiği taahhütleri yerine getirmiyor bu durumda tüketici ne yapması gerekiyor?

Umur Güven: Firma, firma taahhütleri yerine getirmiyor…

Tebernüş Kireçci: Firma taahhütleri yerine getirmiyor, banka var bankada taahhütleri yerine getirmiyor. Bir taraftan evini teslim alamıyor vatandaş sonuçta piyasada çok yaygın olmasa da binlerce mağdur var. Bu durumda tüketici ne yapması gerekiyor firma taahhütünü yerine getirmiyor garanti olarak bankada taahhütünü yerine getirmiyor ama konut kredilerini tahsil etme yoluna gidiyor.

Umur Güven: Yani şurada şöyle bir nokta var tabii ki bizim garantörlüğümüz aslında firmanın belirli şekilde bu kredilere tapu vesaire olmadığı için bir garantörlüğü var. Bizim tüketici kanunu kapsamında müteahhitler beraber müteselsil sorumluluğumuz var ama bu maalesef ki kanunda çok net bir şekilde yapılandırılmamış. Yani bundaki sorumluluk nedir yani kredinin belirli kısmı ödenmeyecek midir?

Tebernüş Kireçci: Ben hemen söyleyeyim sorumluluk ne. Kapısını penceresini takmak ıslak zeminlerini yapmak boya badanasını yapıp evi kullanabilir halde teslim etmek.

Umur Güven: banka tabii müteahhit olmadığı için bu tarzda bir işe girmesi vesaire…

Tebernüş Kireçci: Sözünüzü kesiyorum. Banka müteahhit değil ama isimde vereceğim Kiptaş Maltepe 2. Etapta çok ciddi sıkıntı yaşandı Biat İnşaat projenin taahhütlerini yerine getiremedi. Orada garantör banka devreye girdi çok olumlu örnekleri de var hiç müteahhide ödeme yapmadan sanki bir inşaat şirketiymiş gibi bütün taşeronlara iş yapanlara parasını ödedi ve evleri geçte olsa teslim etmeyi başardı.

Umur Güven: Şöyle bir sistemde o mümkün oluyor. Mesela Kiptaş’tan bahsediyorsanız hak ediş şeklinde ödemeler oluyor yani krediler sizin bankanızda duruyor ondan sonra ona istinaden ilerlemeye istinaden siz paraları serbest bırakıp ödemelerde kullanıyorsunuz. O tarzda bir sistemde tabii ki bu çok rahat yapılabilir. Ama her zaman her projede öyle bir alt yapı yok keşke her firma öyle bir finansman sistemine geçse o zaman tabii hem tüketici mağdurları azalır hem bankalar daha çok kontrol edebilir bu süreci ve sorun anında da işin içine daha rahat girebilir. O süreci daha çabuk yürütebilir. Ama tabii biz banka olarak sadece finansman tarafına bakıyoruz odaklanıyoruz. Keşke bu tüketiciyi korumak hakkındaki kanun biraz daha netleştirilebilse. Senin sorumluluğun nedir müteahhit firmanın sorumluluğu nedir müteselsil sorumluluk var ama işte mahkemelere gidiliyor mahkemeler belirli zamanlarda bankanın sorumluluğu dediği durumlarda var bazılarında sorumlu ama yine çok net ne yapılacağı belli olmuyor. Açıkçası onun biraz daha tüketici kanununda değişmesi lazım.

Tebernüş Kireçci: Belkide Türkiye’de sağlıklı bir piyasa geliştirmek adına ciddi bir forumun oluşturulması belki BDDK’nın bankaları denetlediği gibi konut şirketlerini denetleyecek bir sistemin kurulması gerekiyor. Hayatın temeli empati yapmaktır ben düşünüyorum şimdi nisan ayında 500 bin TL olmayan bir şirketin eylül ayında yaptığı satışlardan kaynaklanan kasasında 200 milyon TL nakit para var. 200 milyon TL kudurtur insanı ister istemez olmayacak işlere girdirtir ki piyasadaki sıkıntılara baktığımız zaman bunu görüyoruz. Yani işini yapan, işini takip edip de işini teslim edemeyen bu beceriyi bu başarıyı gösteremeyen şirket veya proje sayısı sınırlı sorun ne sorun piyasada toplanan başka kaynaklara aktarılması piyasa bundan kaynaklanıyor. Dolayısıyla hani fon yönetiminde de vardır fon yöneticisine kalkıp önce bu 100 milyon doları emanet etmeniz lazım onun hareketlerine bakarlar sonra 1 milyon dolar, 2 buçuk milyon dolar, 5 milyon dolar alsana 100 milyon dolar, 1 milyar dolar derler ama konut şirketlerine baktığınız zaman konut şirketi patronu da olmak zor bir iş 500 bin TL kasanızda nakit yokken birden bire altı ay sonra kasanızda 200 milyon TL, 300 milyon TL, 500 milyon TL’lik bir nakit var ister istemez yanlış hamleler yapıyorlar. Piyasanın ciddi bir sigorta sistemine ihtiyacı var. Bir başka soracağımda şu parayı biliyorsunuz dolar, euro, altın hepsinin aşağı yukarı takip ediyorsunuz. Bugün paranız olsa ev alır mısınız?

Umur Güven: ev almak eski tarzda 2005’te biz başladığımız da özellikle inşa halindeki konutlardan projelerden ev almak çok revaçtaydı. Çünkü ne yapıyordunuz alıyordunuz yüzde 50 neredeyse bir prim yapıyordu ondan sonrada satıyordunuz veya çok kısa zamanda yüzde 50’ye varan belki daha bile yüksek pirimler elde ediyordunuz. Şu anda tabii faizler düştü enflasyon düştü, o zaman ki enflasyon vesaire çok yüksekti şu anda o marjlar düştü diye görüyorum. O yüzden ben projelerde çok fiyatlara da baktığımda yatırım anlamında çok fazla seçenek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bir de gayrimenkul yatırımı yapacaksanız bunu öyle bir parayla yapmanız gerekiyor ki en azında 2-3 sene veya daha uzun vadeli unutabileceğiniz bir para olması lazım yani bunu bir sıkıştığımda kullanayım dediğinizde o konutu istediğiniz fiyata satamazsınız bu seferde çok büyük sıkıntıya girerseniz. Bir de konut kredisi kullanmışsanız onunda ödemeleri var onu devam ettirmeniz gerekiyor onun için yatırımlık konutlarda çok dikkatli olması lazım ben şu anda kendi evimin taksitlerini ödediğim için açıkçası ikinci bir gayrimenkulü şu anda düşünmüyorum ama bir fırsat olduğunda ileride belki birazda kredi kullanarak almayı her zaman düşünürüm. Çünkü gayrimenkul Türkiye özelinde rakamlara baktığınızda yani demokratik yapısı kentlerin durumu… Bunlara baktığımızda gayrimenkul uzun vadede hiçbir zaman sizi zarara uğratmaz çok kötü seçimler yapmadığınız sürece.

Tebernüş Kireçci: Piyasada çok tehlikeli bir sarmal var gayrimenkulde borsa gibi bugün bir yatırıp yarın 3 kazanmak 5 kazanmak isteyen bir kesim var. Bu da aslında piyasadaki baloncukların oluşması proje bazlı veya lokasyon bazlı baloncukların oluşmasına neden oluyor ama tahmin ediyorum şu anki girdiğimiz yatay trend gerçeklerin anlaşılmasını sağlıyor.

Umur Güven: Geçen sene son çeyrekte 300 bin tane ruhsat alındı. Bunlar şimdi bitirilmeye başlanıyor. Arz tarafında da çok konut var gibi görünüyor orada dengelere dikkat etmek lazım arz talep.

Tebernüş Kireçci: Çok teşekkür ediyoruz.

Umur Güven: Ben çok teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde bugünkü konuğumuz Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven’di. Umur Güven’le konut kredisi piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdik. Haftaya pazartesi yeni bir konuk yeni bir konuyla görüşmek üzere. İyi haftasonları.Konut Times Konut Haberleri
kişi Facebook'ta beğendi
6932 kişi bu videoyu izledi
6932 kez izlendi
3. köprü yapim video , kuyumcukent video , havadan emlak video evora , w bahce video , garanti koza video , Unikonut Ispartakule havadan emlak video , havadanemlak hosdere video , dumankaya konsept halkalı son hali video ,
Şuan sitedeki 16 kişi toplam 9.464 video'nun keyfini çıkarıyor.. Sizde onlardan birisi olun